Jak działa recykling? Obalamy mity na jego temat!
Segregacja odpadów na stałe weszła do naszych domów. Wiemy już, co wrzucać do żółtych, zielonych, niebieskich pojemników. Jednak ważne jest również to, co z tymi odpadami stanie się później. Tutaj celem jest stworzenie gospodarki o zamkniętym obiegu i właśnie tym zajmuje się recykling.
Gospodarka o zamkniętym obiegu
Głównym jej celem jest to, aby nie wyrzucać zużytego produktu, a ponownie go wykorzystać. Mowa tu o zupełnie nowym modelu przemysłowym, ponieważ najważniejsze są zmiany systemowe na dużą skalę. Już na etapie projektowania danego produktu, powinno się zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, możliwość recyklingu i surowce, jakie będą użyte do jego produkcji. W ten sposób można zapewnić jak najmniejszą ilość odpadów w procesie produkcji i eksploatacji, a także oszczędność wody, mniejszą emisję dwutlenku węgla, a więc wymierne korzyści ekologiczne.
Co nadaje się do recyklingu?
Podczas codziennych zakupów, dobrze jest zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniach i wybierać rozwiązania proekologiczne. Wtedy łatwo sprawdzimy, które z nich nadają się do recyklingu. Jeśli nie masz na to czasu, nie martw się! Zapewne większość opakowań, które już używasz może być ponownie przetworzona. Do recyklingu nadają się bowiem:
- butelki po napojach typu PET
- opakowania po kosmetykach i detergentach
- szklane butelki po napojach i sosach
- słoiki
- metalowe puszki
- torebki i opakowania foliowe
Ekstra wskazówka: folia aluminiowa również nadaje się do ponownego przetworzenia, jednak najlepiej odkładać ją, dopóki nie zbierze się większa ilość, następnie zwinąć w większą kulę i dopiero wyrzucić do odpowiedniego pojemnika.
Trzy metody recyklingu
W zależności od konkretnej rzeczy, którą chcemy poddać recyklingowi, wyróżnia się trzy różne sposoby:
- odpad jest rozkładany na poszczególne części, które używane są ponownie jako surowce wtórne
- substancje i materiały powstające jako odpady w procesie produkcji są składowane i wykorzystywane do innych celów
- najprostszy sposób, czyli naprawa produktu - np. gdy zamiast wyrzucać silnik w danym urządzeniu, wymieniamy zepsute części i wykorzystujemy ponownie
Każda z form recyklingu jest dobra i pomaga zaoszczędzić wodę, ograniczyć emisję CO2, a także obniżyć koszty np. produkcji.
Plastikowe recyklaty w trosce o środowisko
Recyklat to produkt wytworzony w procesie recyklingu. Szczególnie ważne jest, by w ten sposób wykorzystywać tworzywa sztuczne, ponieważ to głównie one są odpowiedzialne za zanieczyszczenia środowiska.
Tylko w 2019 roku na całym świecie wyprodukowano 400 milionów ton plastiku. Jeśli nie zostanie on odpowiednio przetworzony, trafia do morza, gdzie pojedyncza plastikowa butelka będzie rozkładać się nawet 450 lat.
Przykładem dobrego recyklingu mogą być butelki płynu do mycia naczyń Fairy, które wykonane są w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu, a po zużyciu mogą znowu zostać poddane takiemu procesowi. Takie wielokrotne wykorzystanie surowca aktywnie przyczynia się do ochrony klimatu.
Korzyści płynące z recyklingu
Recykling to nie tylko hasło głoszone przez aktywistów. Są to również drobne zmiany, które każdy z nas może wprowadzić w codziennym życiu, a mające pozytywny wymierny wpływ na kondycję środowiska naturalnego oraz na domowy budżet. Zobacz, jak wiele korzyści płynie z ponownego wykorzystywania rzeczy:
1. Obniżenie zużycia energii i kosztów
Przy ponownym wykorzystaniu surowca, zużycie energii jest o wiele niższe niż w przypadku wytworzenia od zera. Energooszczędny proces jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale również obniża koszty produkcji. Biorąc pod uwagę ilość produkowanych dóbr w fabryce, oszczędności mogą być bardzo znaczące, na czym korzystają również końcowi klienci.
2. Mniejsze zanieczyszczenie planety
Dzięki ponownemu wykorzystywaniu produktów, mamy szansę zmniejszyć ilość zalegających na wysypiskach rzeczy. Często wyrzucamy artykuły, które z powodzeniem moglibyśmy naprawić i jeszcze długo używać. Wszechobecny konsumpcjonizm niszczy środowisko naturalne, ponieważ kupując więcej, produkujemy więcej śmieci. Dlatego warto postawić na produkty dobrej jakości, które długo nam posłużą.
3. Ochrona surowców naturalnych
Pamiętajmy, że przy produkcji przedmiotów codziennego użytku nie są wykorzystywane jedynie materiały, z których te produkty są zbudowane. Dla przykładu, wyprodukowanie jednego t-shirta pochłania 1750 litrów wody. Warto więc przed zakupem zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy kolejnych ubrań, czy te w naszej szafie są jeszcze w dobrym stanie. Możemy również poszukać czegoś oryginalnego z drugiej ręki.
4. Więcej pieniędzy w portfelu
Zamiast kupować wodę w plastiku, wykorzystaj butelkę, którą już masz i napełnij ją kranówką. Przerób starą sukienkę na taką, jaka ci się aktualnie podoba, zamiast wydawać spore pieniądze na nowy telefon, zanieś stary do serwisu. Takie drobne zmiany z pewnością pozwolą nam zaoszczędzić.
Za każdym razem, gdy zrezygnujesz z zakupu nowej rzeczy, zapisz jej cenę i po miesiącu zobacz, ile dodatkowych pieniędzy zostało w Twoim portfelu.
Jak wspierać recykling w gospodarstwie domowym? Obalamy mity na temat segregacji śmieci!
To bardzo proste! Wystarczy, że pokierujesz się naszymi pięcioma wskazówkami, obalającymi najpopularniejsze mity na temat segregacji śmieci:
1. Do żółtego pojemnika wrzucamy tylko plastik.
Nieprawda! Do takiego kosza możesz wyrzucać również folię aluminiową, blistry po lekach (pamiętajmy, że muszą być puste!) oraz kartoniki po napojach czy mleku. Później wszystkie materiały są sortowane, a te, które się nadają - przetapiane i poddawane recyklingowi.
2. Każdy papier idzie na makulaturę.
Absolutnie nie! Aby skutecznie poddać recyklingowi papier i móc wykorzystać go ponownie, w niebieskim koszu nie powinny się znaleźć bilety, skrawki tapet, zdjęcia, impregnowana tektura i plakaty czy papier samoprzylepny. Recykling papieru jest bardzo ważny, ponieważ ponowne użycie tony papieru przekłada się na oszczędność 26500 tysiąca litrów wody.
3. Szkła nie trzeba dokładnie sortować.
Niestety, to mit. Szkło jest materiałem idealnie nadającym się do recyklingu, ponieważ może być przetapiane i wykorzystywane dowolną liczbę razy. Jednak w tym celu musi być dość dokładnie posortowane, ponieważ np. z białego szkła nie można już wytworzyć szkła mieszanego. W koszu na szkło nie powinny również znaleźć się szklanki, porcelana czy zbita szyba.
4. Co z odpadami organicznymi?
Do pojemnika na odpady organiczne możesz wrzucać odpady z ogrodu, a także resztki jedzenia. Możesz również stworzyć swój własny kompostownik, ale pamiętaj, by nie wrzucać do niego resztek mięsa czy kości.
5. Leki, baterie, kable - co z nimi?
Przeterminowane lekarstwa najlepiej odnieść do najbliższej apteki, gdzie zostaną wyrzucone do specjalnych pojemników. Jeśli chodzi o zużyte baterie, czy niepotrzebne i zepsute kable czy inne urządzenia elektroniczne, należy umieścić je w specjalnych koszach, które często można znaleźć nawet w najbliższym supermarkecie.
Czy teraz recykling i segregacja odpadów stały się łatwiejsze? No, to do dzieła!