Medytacja na co dzień!


Zdrowie i nastrój
2/09/2021
W dzisiejszych czasach żyjemy w dość intensywnym i zapracowanym trybie, zmagając się z wyzwaniami dnia codziennego, które często mogą być bardzo stresujące, a zarazem wymagające. Z pomocą przychodzi medytacja, która jest doskonałym sposobem na uspokojenie naszego ciała i umysłu. Poprzez regularną praktykę medytacji możemy skuteczniej skupić się na codziennych zadaniach, a dodatkowo zwiększyć naszą kreatywność.

Kto medytował jako pierwszy?

Nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi medytacja. Pierwsze zapiski mówiące o jej istnieniu znajdują się w Indiach i pochodzą sprzed 3.000 lat. Medytacja kojarzyła się kiedyś głównie z postacią Buddy, który doświadczył duchowego oświecenia pod drzewem figowym. Obecnie w kulturze zachodniej medytacja ewoluowała i stała się bardziej techniką relaksacyjną, a więc nie musisz być duchowo zaangażowanym, aby móc z niej korzystać.

Co się dzieje podczas medytacji?

Medytacja nie jest zestawem sztywnych reguł, uspokajających nasze myśli i emocje, tylko słuchaniem i rozmyślaniem w czasie rzeczywistym. Nie ma tu żadnego limitu wiekowego, dlatego śmiało możesz praktykować z dziećmi i wykorzystać medytację jako narzędzie, które pozwoli zmniejszyć ich niepokój i nauczyć je tego jak radzić sobie z emocjami.

Kiedy i gdzie najlepiej medytować?

Wiele osób twierdzi, że to poranek jest idealną porą na medytację, ale tak naprawdę można medytować w każdej chwili, gdy tylko znajdzie się 5-10 minut dla siebie. Jeśli Twój napięty dzień nie daje ci nawet odrobiny czasu na chwilę relaksacji, możesz pomedytować podczas kąpieli, spaceru, czy nawet w trakcie oczekiwania w kolejce. Jeśli należysz do tych osób, które nie potrafią rozstać się ze swoim telefonem, zainstaluj aplikację do medytacji i z jej użyciem przeznacz kilka minut dla siebie.

Jeśli masz trochę więcej czasu na medytacje, poszukaj zacisznego miejsca w domu, przewietrz pomieszczenie i stwórz przytulną aurę wokół. Jeżeli istnieje taka możliwość wybierz jakieś miejsce na zewnątrz: ogródek, park, brzeg rzeki lub ustronne wzgórze. Zapal kadzidełko albo świeczkę, która pozwoli Ci się bardziej skupić i wprowadzi Cię w odpowiedni nastrój. Załóż wygodny strój i ustaw się w pozycji pozwalającej na uwolnienie ciała, utrzymanie prostej postawy może wspomóc prawidłowe oddychanie.

Ćwicz oddech

Przy ćwiczeniach oddechowych zwracaj uwagę na proces oddychania, ta metoda medytacji może być praktykowana po prostu wszędzie. Wystarczy skoncentrować krążenie oddechowe i pogłębić je.

Oddech naprzemienny: chwytając kciukiem prawej ręki prawą dziurkę od nosa, zrób wdech przez lewe nozdrze, chwytają palcem wskazującym lewą dziurkę od nosa, wydychaj powietrze prawym nozdrzem, następnie wykonajcie ćwiczenie w odwrotny sposób, wdychajcie przez prawe nozdrze i wydychając przez lewe. Wykonuj takie oddychanie przez około 2-3 minuty.

Skup się na danej chwili

Skoncentruj na czymś swoją uwagę! Dźwięk wiatru, uczucia w Twoim ciele, poruszające się liście na wietrze, czy płomień świecy, na którą możesz spojrzeć nawet podczas przyjemnej kąpieli. Chodzi o to, aby ciągle skupiać się na jednej, wybranej rzeczy, czy emocji i nie rozpraszać swoich myśli, delikatnie kierując swoją uwagę na obiekt obserwacji.

Medytuj ze swoją mantrą

Jedną z najbardziej znanych mantr jest mantra AUM, powtarzana głośno i melodycznie, rozciągająca dźwięk M na dłuższy czas, a tym samym tworząca fizyczne wibracje w ciele i uszach. Zgodnie z hinduską tradycją, słowo AUM zostało wypowiedziane podczas tworzenia wszechświata. Możesz również wymyślić swoją własną pozytywną afirmację i użyć jej jako mantry.

Baw się medytując

Naucz swoje dzieci prostych, zabawnych i relaksacyjnych technik medytacji. Obserwuj razem z nimi oddech brzucha i klatki piersiowej. Przekieruj ich uwagę na coś abstrakcyjnego np. prosząc o wyobrażenie sobie kolorowego balonika w brzuchu, który rozszerza się przy wdechu i kurczy się przy wydechu. Poobserwujcie wspólnie poruszające się chmury, przykładając uwagę do ich kształtów i kolorów lub odpocznijcie wieczorną porą przypatrując się niebu i pojawiającym się na nim gwiazdom.

Obecnie dostępnych jest wiele różnych podręczników medytacji lub medytacji audio online stworzonych specjalnie dla najmłodszych. Wprowadzona od wczesnych lat medytacja pomaga utrzymywać uwagę dzieci i rozwija ich wyobraźnię.

A Ty często medytujesz? Koniecznie podziel się z nami swoimi technikami medytacji!

EverydayMe życzy przyjemnego relaksu! 😊